Eliška Gattringerová - soprán


Laureátka pěvecké soutěže v Jennersdorfu a vítězka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Videa -  V.Blodek - V studni 2  (o d minuty 4:34)

 

Eliška Gattringerová (*1988) se zpěvu věnuje od dětství a získala mnohá ocenění v řadě pěveckých soutěží. Zpívala také ve sboru Bambini di Praga.

V roce 2003 byla přijata na Pražskou konzervatoř, kde studovala klasický zpěv pod vedením sopranistky Jarmily Krásové. Po dobu studia vystupovala v cyklech výchovných pořadů pro děti pořádaných Českou filharmonií ve spolupráci s Pražskou konzervatoří jako Rusalka a Kuchtík v opeře Rusalka Antonína Dvořáka a jako Mařenka v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Vystoupila také v opeře Soudničky Š. Vosečka. Pražskou konzervatoř absolvovala v roce 2009 rolí Sandriny v opeře Lancelot L. Fišera, Chocholky v Příhodách Lišky Bystroušky L. Janáčka a studium zakončila rovněž absolventským koncertem v pražském Rudolfinu. 

V roce 2009 byla přijata na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde pokračuje v magisterském studiu zpěvu u doc. Ivana Kusnjera, sólisty Národního divadla. 
Pravidelně zpívá na řadě koncertů v České republice i v zahraničí. Ve Francii spolupracovala s dirigentem Ch. O. Monroem a ve Vídni s G. Mancusim. Vystupovala s Pražským filmovým orechestrem na koncertech na Pražském hradě, v Obecním domě a Rudolfinu. Účastnila se Masarykova hudebního festivalu. V roce 2011 účinkovala jako 2. soprán v cyklu koncertních provedení oratoria W. A. Mozarta Davidde Penitente v Praze, Freibergu, Delftu a Rotterdamu. V roce 2013 účinkovala na koncertech v Schlosstheatre Schönbrunn ve Vídni. 

Pro operní studio AMU nastudovala roli Zdeňky Janáčkové v opeře Zápisník zmizelého Leoše Janáčka a také roli Rusalky a 1. žínky v opeře Antonína Dvořáka Rusalka. V roce 2011 měla premiéru opera V. Blodka V Studni, kde se představila v roli Lidunky. V současné době zde vystupuje v opeře J. Pauera Manželské kontrapunkty a v opeře P. I. Čajkovského Evžen Oněgin ztvárňuje roli Taťány. 
V divadle J. K. Tyla v Plzni v sezoně 2011/2012 vytvořila roli Polovecké dívky v opeře A. Borodina Kníže Igor a v sezoně 2012/2013 roli Gianetty v opeře Nápoj lásky G. Donizettiho. 
V roce 2010 absolvovala mistrovské kurzy u rakouského pěvce a pedagoga Hanse Zednika. V roce 2012 absolvovala individuální stáž v New Yorku u americké sopranistky Aprile Millo, sólistky Metropolitní opery. V roce 2013 se v rámci ISA (International Sommer Academie) účastnila pěveckých a hereckých kurzů ve Vídni u Edith Lienbacher, sólistky Volkstheatre Wien. 

Je laureátkou pěvecké soutěže v Jennersdorfu, 2. cenu za interpretaci jí udělil Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. V roce 2013 obsadila 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. 

V sezoně 2014/2015 se představila v Národním divadle jako Zuzana v opeře D. D. Šostakoviče Orango. Na jaře 2015 vystoupila s PKF – Prague Filharmonia v rámci orchestrálního cyklu Ti nejlepší. 
V únoru 2016 vystoupila na koncertě v pořádaném Velvyslanectvím České republiky v Tiraně k 25. výročí Vyšegrádské čtyřky.

 

MZV - Koncert k 25. výročí vzniku Vyšegrádské čtyřky - článek.

Rozhovor v Českém rozhlase - Vltava z 13.8.2015 ZDE.

 

Ke stažení:

Eliška Gattringerová

Eliška Gattringerová - Programové Tipy

Eliška Gattringerová - Repertoár

 

www.eliskagattringerova.cz